Papugi i ptaki egzotyczne

Witaj na forum poświęconym papugom i ptakom egzotycznym!


#1 2013-02-03 07:27:39

ola914

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-03
Posty: 7
Punktów :   

Młodziutka NIMFA, Dręczące pytania, Prośba o porady + 2 FALISTE

http://www.papugowate.pun.pl/viewtopic.php?id=70   w powitaniu wspomniałam o 3 lokatorze mojego domu.
Ptaszek ma 3 miesiące, mam go/ją od paru dni. Chciałabym kilku podpowiedzi mianowicie :
1.Kupuję klatkę, bo aktualną muszę zwrócić, oczywiście jak największą, czy ten gatunek ma jakieś specjalne wymagania co do materiałów, z których powinny być wykonane poidełka? Lepiej wiszące czy może miseczki na dole klatki? Żerdki z drzewa z tego co wyczytałam, więc będę kombinować coś co będzie mu/jemu odpowiadało i nie szkodziło.

2. Zszokował mnie artykuł adminki Orlik_96 odnośnie nimf i falistych w jednym pokoju. Moje faliste klatkę mają otwartą cały czas, choć nie wykazują chęci wyjścia, próbuję pomalutku oswajać małą nimfę i zdecydowałam, że ona również będzie miała pełną swobodę. Wychodzi z klatki kombinuje jak się wdrapać na górę, a następnie wskakuje na klatkę parki, nimfa jest bardzo spokojna parę razy zauważyłam że Maja próbuje dziabnąć ją, np przeprowadza cichy atak na długi ogon gościa na dachu. Ten jednak nic sobie z tego nie robi. Czy kontynuować przyzwyczajanie się tych dwóch gatunków? Przerwać natychmiast ? Położyć coś na dach  u falistych zgodnie z artykułem o szczurach który miał gwiazdkę, że do falistych też się to tyczy? Chciałabym, żeby się wszystkie 3 zgadzały między sobą.

3. Hodowca, od którego mam ptaka powiedział, że papużka chodziła swobodnie dawała się głaskać jak i że LATAŁA, natomiast u mnie przeleci się po pokoju i to tylko 1.5m maksymalnie i w dodatku przy samej ziemi jak by nie miała siły wzbić się wyżej. Czy to normalne ? Bada odległości, mierzy możliwości?

4. Czy u młodych nimf jest możliwe zidentyfikowanie płci ? Podają, że dopiero po 6miesiącach informacje są rozbieżne w tej kwestii. A chciałabym już mówić po imieniu do niej/niego.

5. Papuga sama w sobie jest wyjątkowo przyjazna w porównaniu do tamtych dwóch "szałaputów", ale martwi mnie że jednego dnia siedzę przy klatce, mówię, gwiżdżę (robię z siebie debilkę,bo jak by ktoś z boku popatrzył to pewnie tak to wygląda ), na drugi dzień wracam z pracy druga czynność po zdjęciu butów to witam papużki znów gwiżdżę, pomału podchodzę do klatki nimfy albo do falistych (jeżeli siedzi na dachu swoich koleżków) a ta zaczyna panikować, siedzę gwiżdżę dalej, i dopiero po poświęceniu około 15 min jest spokojna. Czytając artykuł Orlik_96 o oswajaniu to coś tu nie pasuje. Czy ona zapomina przez 8 bądź 12 godzin jak wyglądam, jak brzmi mój głos, gwizd???

6.Czy macie może jakieś istotne wskazówki jak mam postępować ? Możecie mnie jakoś pokierować jak ją "wychować" ? Moja babcia miała nimfę, ale oswajała ją w sposób inny tzn czekała nic nie mówiła, wręcz ją ignorowała, a po jakimś czasie trzeba było patrzeć gdzie Polly bo lubiła siadać na głowie i skubać sobie włosy, sama od siebie bez ingerencji babci się oswoiła I nie wiem teraz co robić... Sposób babci "a niech se lata " , czy sposób Wasz " rozmawiaj, gwiżdż, daj ciepło i uczucie papużce"

Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki.

http://pics.tinypic.pl/i/00283/9s23sm858gwo.jpg   Chwilowo tak wygląda klatka, skromnie ale już niebawem będzie miała lepiej.

Offline

 

#2 2013-02-03 19:56:56

 Angel111

Nowy użytkownik

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2013-01-29
Posty: 2
Punktów :   

Re: Młodziutka NIMFA, Dręczące pytania, Prośba o porady + 2 FALISTE

Witaj
1. Miseczki na dnie się nie sprawdzą, ponieważ papuga siedząc na żerdzi lub klatce będzie się do nich załatwiać, ale jak najbardziej mogą być zawieszane miseczki (ze stali nierdzewnej). Dla nimf też nadają się karmidełka zawieszane plastikowe lub automatyczne (ale z tych papuga musi umieć jeść, jedna z moich nimf sobie z nimi radziła, druga już nie). Żerdzie pamiętaj z bezpiecznych drzew.
2. Żadnych gatunków nie należy łączyć, a nimfy i faliste to dwie skrajności. Wymagania żywieniowe co prawda te same, wielkość podobna, ale charaktery mają całkowicie odmienne. Energiczne faliste mogą być dla nimf upierdliwe, może dochodzić do bójek. W dodatku trzy papugi to połączenie tragiczne, jedna nimfa będzie się czuć osamotniona i będzie się narzucać falistym (a one raczej nie będą mieć oporów, żeby bronić się przed niechcianym towarzystwem). Dokup drugą nimfę i nigdy nie dopuszczaj do lęgów, to połączenie faliste-nimfy w osobnych klatkach może jakoś funkcjonować, ale w innym przypadku prędzej czy później skończy się to źle.
3. Nimfa jest w nowym miejscu dopiero od trzech dni. Pierwsze loty w nowym miejscu mogą być chaotyczne, najpierw powinna siedzieć (przez przynajmniej 10 dni) w klatce, żeby zaznajomić się z otoczeniem. Jeżeli poza tym wszystko z nimfą w porządku, to należy czekać i obserwować, prawdopodobnie nimfa przyzwyczai się do nowego miejsca i będzie swobodnie latać.
4. Po mutacji nie jest to możliwe (z tego co widzę, to masz szeka, u tej mutacji nawet u dorosłego osobnika nie da się określić płci). Określenie płci jest możliwe po charakterze, samce ładniej śpiewają (ale zdarzają się też wyjątkowe samiczki), później (gdy nimfa dojrzeje) można rozpoznać też płeć po zachowaniach godowych.
5. Nimfa jest u Ciebie od paru dni, to normalne, że jeszcze się z Tobą nie zżyła i Cię nie rozpoznaję. Gdy wracasz po 8 godzinach, to jesteś dla niej nowym "intruzem", najwyraźniej dopiero po 15 minutach przyzwyczaja się do Twojej obecności. Z czasem z pewnością ataki paniki ustaną.
6. Wszystko zależy od konkretnego osobnika. Jedne są z natury ciekawskie i nie wiele trzeba robić, ponieważ same szukają towarzystwa człowieka, inne są bardziej strachliwe i potrzebują zachęty. Musisz wyczuć jaka jest Twoja nimfa, jednak wiadomo dawanie nimfie ciepła i uczucia z pewnością nie zaszkodzi, więc bardziej bym się skłaniała ku drugiej opcji


,,Ptak śpiewa nawet wówczas, kiedy gałąź trzeszczy, ponieważ wie, co znaczą jego skrzydła" - Jose Sontas Chocano

Offline

 

#3 2013-02-03 20:37:02

 Orlik_96

Administrator

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2013-01-27
Posty: 23
Punktów :   
WWW

Re: Młodziutka NIMFA, Dręczące pytania, Prośba o porady + 2 FALISTE

Większość napisała już Angel, ja dodam tylko kilka rzeczy. ; )

3. 3 miesiące to młodziak jeszcze, dopiero niedługo będzie w stanie w pełni latać, póki co to staraj się zapewnić mu (po tym jak będzie już oswojony,  swobodnie wypuszczany z klatki) jak najwięcej ćwiczeń w lataniu żeby wyćwiczył mięśnie.
4. ... a najpewniej po przeprowadzeniu badań DNA. : )

P.S. Pisałaś że masz problem z weterynarzem w twojej okolicy, sprawdź na tej stronie :
http://www.papugi.resnet.pl/menu/lekarze.htm
Kto znajduje się najbliżej Ciebie, ponieważ możliwość pojechania do weterynarza kiedy ma się papugę trzeba mieć, np. w nagłych przypadkach czy na badania kontrolne. Jeżeli nie masz możliwości pojechania do weterynarza, w niektórych lecznicach można za dodatkową opłatą wezwać weterynarza do domu.

Offline

 

#4 2013-02-03 20:48:24

ola914

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-03
Posty: 7
Punktów :   

Re: Młodziutka NIMFA, Dręczące pytania, Prośba o porady + 2 FALISTE

Angel111 napisał:

(z tego co widzę, to masz szeka, u tej mutacji nawet u dorosłego osobnika nie da się określić płci)

Skoro radzisz dokupienie drugiej papużki, tak też zrobię, ale co z płcią ? Skąd mam wiedzieć czy dokupić samca czy samicę??

a co do połączenia falistych z nimfą to nawet o tym nie pomyślałam źle zrozumiane. po prostu nie chciałabym żeby się pozabijały ;P





Orlik_96 napisał:

Większość napisała już Angel, ja dodam tylko kilka rzeczy. ; )

3. 3 miesiące to młodziak jeszcze, dopiero niedługo będzie w stanie w pełni latać, póki co to staraj się zapewnić mu (po tym jak będzie już oswojony,  swobodnie wypuszczany z klatki) jak najwięcej ćwiczeń w lataniu żeby wyćwiczył mięśnie..

Witaj Orlik, proszę odpowiedz mi czy w związku z tym że młodzik upatrzył sobie dach klatki falistych mam go przykryć ??

Ostatnio edytowany przez ola914 (2013-02-03 20:56:24)

Offline

 

#5 2013-02-03 21:15:21

 Orlik_96

Administrator

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2013-01-27
Posty: 23
Punktów :   
WWW

Re: Młodziutka NIMFA, Dręczące pytania, Prośba o porady + 2 FALISTE

Ciekawski jest pewnie, pamiętam że jak byłam mała i miałam dwie papugi i dwie klatki to siadały sobie nawzajem na dachach klatki, ba, nawet wymieniały się. ; )
Zależy czy falki się stresują kiedy siada na dachu czy nie, a to bardzo możliwe bo papugi (ogólnie ptaki) są nadwrażliwe jeżeli chodzi o to że mają coś nad głową (instynkt kiedy atakuje drapieżnik), na dodatek to ktoś obcy i jeszcze na ich terenie. Najlepiej znaleźć jakieś inne miejsce które nimfa sobie upatrzy, możesz zrobić / kupić jakiś fajny stojak z zabawkami, bo samo przykrywanie klatki może być dodatkowym stresem dla papużek.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tibiafun.pun.pl www.f1poland.pun.pl www.khorinis-life-rp.pun.pl www.serwerrp.pun.pl www.poczatkidziejowkolonii.pun.pl